Hoffmann Tamás kegyvesztett lett, indul a szokásos casting az újbudai Fideszben.
A választások lezárultával nemcsak a vesztesek oldalán, de a Fidesz háza táján is megindultak a hatalmi csatározások az őszi önkormányzati választások kapcsán. Újbudán ugyan a Fidesz nyert, de korántsem olyan mértékben, ami egy budai, polgári kerülettől elvárható lett volna. Őrmező, Gazdagrét, Kelenföld, Albertfalva elesett, a kerületi néhány százalékos különbség egy erős baloldali jelölt esetében ledolgozhatónak tűnik, márpedig a kerületi vezetés is így tekint a visszatérésre készülő Molnár Gyulára.
Már a választások előtt számos hír és pletyka kelt szárnyra, amely szerint győzelme esetén Simicskó István lesz a kerület tejhatalmú ura, az ő döntésétől függ Hoffmann Tamás polgármester-jelöltsége és minden egyéb személyi kérdés Újbudán. Az előjelek pedig nem voltak kedvezőek, legalábbis Hoffmann számára: a kampány csatazajában csak keveseknek tűnt fel, hogy nagy változások kezdenek érlelődni a helyi Fidesz háza táján, mert az erős ember, a jelölt, a képviselő, már a kampányban látványosan ellépett Hoffmann Tamás mellől. Az utóbbi hetekben a Fideszben és az önkormányzatban is nyíltan és bátran elkezdtek beszélnek arról, hogy a gyengének, alkalmatlannak és sikertelennek bizonyult jelenlegi polgármester helyett mást keres Simicskó István maga mellé. Nem volt ez mindig így: pár hónappal ezelőtt még látványosan pózoltak együtt különböző rendezvényeken, avatták semmire sem jó mini köztereket, vizsgálták nagy szakértelemmel a biztonsági rácsokat és cukros bácsiként simogatták az óvodások és az iskolások buksiját. Még közpénzen a Gomba épülő oldalára is közös fotót tettek, nem kis tiltakozást és ellenérzést kiváltva mindenkiből.
Király Nóra még csak háttérben
Azonban nemcsak ezt a közös plakátot, de a megbonthatatlannak tűnő szövetséget is kikezdte az idő vasfoga vagy a polgármester gyenge teljesítménye. Simicskó választási plakátjain már új szereplőket, új arcokat láthatunk és azok között is az új esélyesnek kikiáltott fiatal és feltörekvő politikust, Király Nórát. Nem kell Török Gábornak lennünk ahhoz, hogy legalább kételyek merüljenek bennünk, amikor egy kerületi jelölt három kiadványából egyetlenben sem szerepel a vele egy pártban politizáló, regnáló polgármester, miközben az előbb említett ifjú reménység számára külön, fényképes cikket biztosítanak Simicskó újságjában, ráadásul "Újabb esély Újbudának" címmel. De történtek még érdekesebb dolgok is: volt ahonnan egyszerűen kicenzúrázták Hoffmannt, egyre kevesebb a közös fotó a „közszolgálati” pártlapban, az Újbudában sem, nemrég pedig a saját honlapján egyszerűen levágta Hoffmannt az egyik rendezvényről készült fotóról. És ahogy alászállt a polgármester, úgy emelkedett Király Nóra csillaga egyre magasabbra. Rendezvények sokaságán tűnik fel, megjelenik több választási kiadványban, sőt a TV2-ben is interjú készül vele, ami polgármesternek négy év alatt sem sikerült. Ma már elmondhatjuk, hogy nemcsak az új kerületi erős ember támogatja, de úgy tűnik országos hátszele is van: rákerült a Fidesz országos listájára, ami –Hoffmann nagy bánatára- pont nála állt meg, így maradnia „kell” Újbudán. Az országos támogatás azonban nem volt egyszeri, Király Nórát nemsokára a Fidesz EP listáján láthattuk viszont, igaz a 19. helyen, de ez még így is jelzésértékű. Jelzi, hogy őt jegyzik és támogatják odafent, van bejárása a nagyok közé, másnak meg nincs.
Egy biztos, Hoffmannak valami nagyon látványos dolgot kell felmutatnia, különben úgy tűnik el a kerületi politikából, ahogy odakerült, gyorsan és meglepetésszerűen. Néhány hét alatt kell bepótolni egy ciklus eredménytelenségeit, tehetségtelenségét. A kilátások pedig nem túl vidámak: a legnagyobb beruházás, a Gomba átadása hónapok óta késik (párttársai szerint ez a már-már tragikomikus folyamat eredménytelensége volt az utolsó csepp Hoffmann poharában), a Bikás park beígért hatalmas fejlesztése helyett létrejött beruházás pedig még szolidnak is csak nagy jóindulattal nevezhető. A Citadellát rövid időn belül visszavették Orbánék a kerülettől, új fejlesztések már nem nagyon várhatóak nyáron, Simicskó mindent átadott a neki fontos választások előtt… A feladat tehát nem könnyen megoldható, egyre inkább úgy tűnik, hogy kevés lesz hozzá néhány „színvonalas” önkormányzati rendezvény, de még az új kerületi kedvenc, vitéz Mága Zoltán sem tudja népszerűvé és sikeressé hegedülni Újbuda vezetőjét.
Persze ha valakire csak egyszer mosolyog a szerencse egy egész élet alatt, akkor nem engedi el olyan könnyen, így polgármesterünk is mindent megtesz az ölébe hullott hatalom megtartása érdekében. Már csiripelték a madarak a váltást, amikor (sokak szerint kínos) könyörgésbe fogott és lázasan próbál a kegyekbe visszakerülni (ilyen volt például a Magyar Nemzet február 20.-i, elektronikusan nem elérhető interjúja), de információnk szerint erre kevés esélye van.
Logikus lépés lenne tehát egy új ember, akiről el lehet mondani, hogy nem tehet az elmúlt 4 év bénázásáról és majd mindet jól, jobban fog csinálni. Hogy ezt elhiszik-e a kerületiek, az kérdéses, de ma egyre többen gondolják a kerületi Fideszben is úgy, hogy Hoffmann-nal nem lehet választást nyerni. Amit hozott Simicskó, az ősszel már nem lesz elég egy erős ellenféllel szemben, márpedig a Fidesz nem eresztheti el Újbudát. Újraindul tehát a kerületi polgármester-válogató, ami egyszer már lezajlott a Fideszben 2010-ben. Akkor Kupper Andrástól, Schneller Domonkoson át egészen Csizmadia Lászlóig mindenki szóba került, majd nevető harmadikként egy addig ismeretlen ifjú titán,a pénzemberek jelöltje lett a jelölt, akivel semmit nem vesztenek, ha kikap Molnár Gyulától viszont jól irányítható báb lehet ha mégis nyer. A báb viszont hamarosan önálló életre kelt, magabiztossága viszont nem párosult tehetséggel és eredményekkel, ami egyre kínosabb és vállalhatatlanabb lett a pénzlobbinak, a kerületnek, és a Fidesznek is egyaránt, sorsa így egyre kevésbé kétséges. Támogatói és szövetségesei elfogytak, a kerület erős emberei kifaroltak mögüle, egy szűk és korlátozott képességű csapattal a háta mögött próbálja megfordítani a helyzetet.
Ángyán József már a múlt. Hoffmannon a sor?
Ennek esélye azonban napról napra kisebb, sokak szerint már csak az a kérdés, hogy ki jön helyére. Ha a májusi ítélet után Molnár Gyula beszáll a versenybe, akkor „nagyágyúra”, kívülről importált politikusra nem lehet számítani, újra előkerülhet egy kompromisszumos név, Simicskó jelöltje és favoritja, Király Nóra. Ő még fiatal, egy esetleges vereség még nem jelenti a politikai pálya végét, a következő ciklusban felépítheti magát, győzelme esetén viszont sikeres, vállalható és persze irányítható polgármester lehet. Bár polgármesterként nehéz még elképzelni a rutintalan és a nagypolitikában kezdőnek számító Királyt, de az ő jelölése mégsem lenne meglepetés. Bár korábban Rogán Antal mellett dolgozó radikális ifjúból mára négygyermekes családanya, nyugodt önkormányzati politikus lett, akit még ez ellenzékből sem nagyon tudnának támadni. Ugyanakkor családja révén erősen kötődik a Simicska birodalomhoz, ami felveti annak gyanúját, hogy nem csupán egy hatalmi harc lezárásának vagyunk a tanúi egy szimpatikus politikus megjelenésével, hanem egészen más szempontok is előtérbe kerülhetnek, akárcsak 2010 nyarán. Hogy Király Nóra Újbuda új reménysége, új színfoltja lesz, lehet-e, vagy egyszerűen egy oligarchák közötti leosztás mellékszereplője, végrehajtója lesz-e, azt ma még nehéz megjósolni, ráadásul néhányan még szeretnének ebbe beleszólni.
Hogy mit szól, szólhat-e mindehhez bármit is Hoffmann Tamás, az heteken belül kiderül. Három és fél elvesztegetett évet nehéz ennyi idő alatt jóvátenni, de leváltása egyben a kudarc beismerése is, márpedig ebben a pártban nehezen ismerik el a hibákat, tévedéseket. Ha mégis, akkor hamarosan Hoffmannt valamelyik államtitkárságon vagy kormányhivatalban találhatjuk fontos és felelős beosztásban.
És vajon mit szólnak mindehhez Újbuda lakói? Neki lehet-e vágni 12 éven belül már a negyedik polgármesterjelölttel a kampánynak, le lehet-e cserélni egy regnáló vezetőt anélkül, hogy az a kudarc és négy év sikertelenségének beismerése lenne? Lehet-e négy választást négy különböző jelölttel végigcsinálni, lehet-e kísérleti terepnek tekinteni Újbudát?